Přednášející

Jiří Hrádek

JH SOLAR s.r.o.

Řešíte se zákazníky i jejich rozhodování mezi systémy „sluníčko-voda“ anebo „sluníčko-křemík“?
Poslední dobou jednoznačně převládají otázky, jestli máme kolektory na výrobu elektřiny nebo „jenom“ na vodu. To je nejčastější otázka zákazníka, který za námi přijde. Já zase odpovídám otázkou: „A vy chcete vyrábět elektřinu nebo ohřívat vodu?“. Většina lidí v tom má zmatek a chtějí všechno.

Internet je supr. Lidi si všechno nastudujou a inženýra si dogooglí za pár večerů...
Většinou chtějí vyrábět teplo i elektřinu a až budou mít přebytek, tak to chtějí uložit do akumulační nádrže. Potíž je v tom, že domácnosti mají největší výrobu elektřiny ve chvíli, kdy obyvatelé v tom domě nejsou, takže tam běží nějaká lednička, mrazák, a to je všechno. Pokud to není provozovna, kde je nějaká výroba, tak tam ta fotovoltaika až takový význam nemá. Kdo chce ohřívat vodu, případně přitápět, tak by si měl pořídit fototermický systém.

To jo, ale když na mě jako na potenciálního zákazníka všude číhají reklamy, že u fotovoltaiky můžu nejen vyrábět elektřinu, ale i ohřívat vodu a přitápět si? Divíš se těm lidem, že v tom mají zmatek?
Lidi vždycky překvapí, když jim vysvětlím, že ohřívat vodu fotovoltaikou je stejný nesmysl, jako kdybych chtěl termickým kolektorem vyrábět přes turbínu elektřinu. To je úplně stejný případ. Když se budeš chtít dostat ve fotovoltaice na stejný výkon výroby teplé vody jako fototermika, budeš potřebovat 3x až 4x větší plochu.

To je dost vypovídající argument…
Na 1kW instalovaného výkonu ve fototermice mi stačí 2,0 m2. Jestliže chci 1kW instalovaného výkonu ve fotovoltaice, potřebuju na střeše plochu 6 až 8 m2, což je dneska další problém. Střechy jsou poměrně členité a zákazník není moc ochoten udělat ústupky, že to bude vidět nebo že to bude dominanta domu. Chce to spíš skrýt, takže na tu fotovoltaiku potřebného výkonu tam ve většině případů ani prostor není.

...výtažek z rozhovoru se Standou Müllerem pro magazím homoPROFIS

Workshop

WORKSHOP - Komentovaná prohlídka termického systému hotelu Jezerka

12:30, pátek 29. 11. 2019

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER 2019

Hlavní partneři 2019

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI 2019

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI 2019

ZÁŠTITY A PODPORUJÍCÍ ORGANIZACE 2019